Με την τελετή των απονομώνΑ, που έλαβε χώρα στo Ναυταθλητικό Κέντρο Αρτέμιδας, από τις 27 Απριλίου έως 1 Μαϊου 2022.

Με την παρουσία της τοπικής ηγεσίας και φορέων του αθλητισμού πραγματοποιήθηκε σε πανηγυρικό κλίμα η τελετή λήξης, στη διάρκεια της οποίας έγιναν οι απονομές κυπέλων στους νικητές από τον Ναυταθλητικό Όμιλο Αρτέμιδος Σπάτων (ΝΟΑΣ).

Σημειώνεται ότι το Πρωτάθλημα συνδιοργάνωσαν με απόλυτη επιτυχία και τηρώντας όλα τα υγειονομικά πρωτόκολλα η Ελληνική Ιστιοπλοϊκή Ομοσπονδία, ο Ναυταθλητικός Όμιλος Αρτέμιδος Σπάτων (ΝΟΑΣ) και ο Αθλητικός Οργανισμός Δήμου Σπάτων Αρτέμιδος. Στους αγώνες συμμετείχαν 60 αθλητές και 14 αθλήτριες από 18 Ναυτικούς Ομίλους Ελλάδας και από την έκβασή τους προέκυψε η Εθνική Ομάδα ILCA 6 U19. Κάτω από αντίξοες καιρικές συνθήκες και με πολύ ισχυρούς ανέμους οι έμπειροι αθλητές ολοκλήρωσαν 8 ιστιοδρομίες και οι έμπειρες αθλήτριες 7 ιστιοδρομίες.

Όλες οι ιστιοδρομίες και η απονομή μεταδίδονταν σε Live Streaming από το κανάλι της ΕΙΟ στο YouTube.

Τις απονομές έκαναν: η Πρόεδρος της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας κ. Ανδρονίκη Αναστασίου, ο Πρόεδρος του Αθλητικού Οργανισμού Δήμου Σπάτων Αρτέμιδος κ. Γιώργος Πάσχος, η Πρόεδρος του ΝΟΑΣ κ. Μαίρη Κώνστα, ο Αντιπρόεδρος του ΝΟΑΣ κ. Χρήστος Τζιμπιμπάκης και ο Αντιδήμαρχος Σπάτων Αρτέμιδος κ. Αντώνης Νομικός.

Οι νικητές του Πρωταθλήματος είναι:

Κατηγορία Ανδρών

1 η Θέση: Κυρπόγλου Παντελής (Ναυτικός Όμιλος Βουλιαγμένης)
2 η Θέση: Κυφίδης Αθανάσιος (Ναυτικός Όμιλος Βουλιαγμένης)
3 η Θέση: Ιωαννίδης Αλέξανδρος (Ναυτικός Όμιλος Ειρήνης και Φιλίας)

Κατηγορία Νέων Ανδρών U21

1 η Θέση: Κυφίδης Αθανάσιος (Ναυτικός Όμιλος Βουλιαγμένης)
2 η Θέση: Ιωαννίδης Αλέξανδρος (Ναυτικός Όμιλος Ειρήνης και Φιλίας)
3 η Θέση: Προβελέγγιος Σπυρίδων (Ναυτικός Όμιλος Παλαιού Φαλήρου)

Κατηγορία Εφήβων U19

1 η Θέση: Κυφίδης Αθανάσιος (Ναυτικός Όμιλος Βουλιαγμένης)
2 η Θέση: Ιωαννίδης Αλέξανδρος (Ναυτικός Όμιλος Ειρήνης και Φιλίας)
3 η Θέση: Καλπογιαννάκης Διονύσιος (Ναυτικός Όμιλος Καλαμακίου)

Κατηγορία Παίδων U17

1 η Θέση: Ιωαννίδης Αλέξανδρος (Ναυτικός Όμιλος Ειρήνης και Φιλίας)
2 η Θέση: Καλπογιαννάκης Διονύσιος (Ναυτικός Όμιλος Καλαμακίου)
3 η Θέση: Πετριανός Αδαμάντιος (Ναυτικός Όμιλος Μάτι Αττικής)

Κατηγορία Νεανίδων U19

1 η Θέση: Πορτόλου Βαρβάρα (Ναυτικός Όμιλος Κατοίκων Βουλιαγμένης)
2 η Θέση: Καραγεώργου Ευαγγελία (Ναυτικός Όμιλος Βουλιαγμένης)
3 η Θέση: Κουραβέλου Αργυρώ (Ναυτικός Όμιλος Βουλιαγμένης)

Ιδιαίτερη μνεία έγινε από τους διοργανωτές στους χορηγούς του Πρωταθλήματος.

Το βίντεο της τελετής λήξης μπορείτε να το βρείτε στο παρακάτω link: https://www.youtube.com/watch?v=S6B3fi-e5Oo

stamataki